Krásy prítomného okamihu


Ľudia si zvykli veci plánovať. Chcú vedieť, kde sa budú nachádzať zajtra, o mesiac, o päť rokov. Dáva im to pocit istoty. Ja to nazývam skôr pocit falošnej nádeje. Tiež som človek a tiež plánujem. Tiež chcem vedieť, že moje rozhodnutia boli správne a zavedú ma presne tam, kam chcem. Nikto z nás však nemá magické schopnosti a nedokáže vidieť do budúcnosti. A tak by sme sa o to mali už konečne prestať snažiť.

Bolo by krásne vedieť, ako to všetko dopadne... Túto vetu bolo často počuť z mojich úst. Hľadieť neustále do budúcnosti a snažiť sa v nej uvidieť práve môj kúsok skladačky to je niečo, čím som strávila až príliš veľa zbytočného času. 

Aký by to bol život, keby sme vopred mali prečítané všetky naše kapitoly? Neviem, ako vám, ale mne by sa ho už zrejme nechcelo žiť. Stratil by tie nádherné zimomriavky z neznámeho, všetku tú silu, ktorú má človek, keď je odhodlaný skúsiť niečo nové nepoznajúc výsledok a najmä by prišiel o krásu prítomného okamihu. A o ňu začíname postupne prichádzať všetci. Sme tak veľmi zahľadení do našej budúcnosti, že sme už úplne zabudli na to, ako chutí čistá a nefalšovaná prítomnosť. Ten pocit, kedy sa zhlboka nadýchneš a celé telo ti zaplaví niečo, čo takmer hmatateľne obalí tvoju dušu neopakovateľným blahom a vzrušením zároveň. Ten moment, kedy si nekonečne šťastný z niečoho, čo sa deje práve teraz. Ten okamih, kedy ťa tvoje rozhodnutie robí šťastným teraz. Teraz a nie o desať rokov.

Mnoho ľudí mi hovorí, že dať sa tetovať je hlúposť, pretože to budem o štyridsať rokov ľutovať. A vtedy mi to došlo. Vtedy som si uvedomila, aké je zmýšľanie väčšiny ľudí podivné a smiešne. Odoprieť si prítomnú radosť na úkor ďalekej budúcnosti, ktorá sa ani vôbec nemusí odohrať... Prečo by som sa nemohla z niečoho tešiť teraz bez ohľadu na to, čo sa udeje potom?

Ľudia postupne zabúdajú, ako chutí prítomnosť. Zabudli, aká krásna je sila okamihu. Snívať a plniť si sny je nádherná vec. Avšak veľmi vás prosím, nezabúdajme žiť tu a teraz. Táto sekunda sa už nikdy nezopakuje. Ako si ju strávil ty?

Komentáre