Albumy, ktoré zmenili (môj) svet

Album Contra znie na platni ešte o čosi lepšie než obyčajne.

Hudba bola vždy moja záľuba číslo jeden. Každý ma poznal ako obrovskú milovníčku kapiel a znalkyňu každej novej skupiny, ktorá sa mihla na poli nezávislej hudobnej scény. V poslednom čase som sa však tak veľmi zamerala na písanie a vlastnú tvorbu v kapele Family Friend, že mi akosi nezostal čas počúvať hudbu v takej miere ako kedysi. Nedávno ma ale znenazdajky zavalila obrovská vlna hudobnej nostalgie, ktorá ma prinútila pustiť všetko z rúk a na niekoľko hodín moje uši hltali všetky kedysi najpočúvanejšie skladby.

Je to tak. Hudba sprevádzala všetky moje dôležité životné obdobia. Je to niečo nádherné, niečo, čo má magickú silu zakonzervovať pocity vo svojej najčistejšej podobe, ktoré sa okamžite vrátia rozozvučaním prvého tónu. Je toho veľa, čo by som vám mohla o mojej láske k hudbe napísať. Koniec koncov, písala som o nej ešte aj svoju diplomovku. Dnes vás však nejdem nudiť odbornou prednáškou o tom, ako hudba vplýva na naše emócie a radšej vám pustím zopár albumov, bez ktorých si svoje dospievanie a ani prítomnosť nedokážem a nechcem predstaviť.

Arctic Monkeys // Humbug

Albumy, ktoré som v tomto príspevku uviedla, nie sú usporiadané v špeciálnom poradí, avšak Humbug považujem za najlepší album všetkých čias. Podľa mňa je to jednoducho majstrovské dielo, je to niečo, čo Arctic Monkeys nikdy predtým neurobili a zrejme už ani nikdy neurobia. Táto nahrávka je plná neskutočne úžasných skladieb, z ktorých si ani nedokážem vybrať tie najlepšie. Dance Little Liar, Pretty Visitors alebo Secret Door sú asi moji najväčší favoriti, ale celý album považujem za masterpiece už mnoho rokov a môj názor sa ani pri najmenšom nezmenil.

Arcade Fire // Reflector

Reflector je po Humbugu môj asi druhý najobľúbenejší album všetkých čias. Každá jedna skladba v sebe nesie úžasnú silu a celá nahrávka na mňa pôsobí ako rozprávanie veľmi silného príbehu. Skladby často nadväzujú jedna na druhú a pôsobia ako jedno obrovské ucelené majstrovské dielo. Ak som skladby Afterlife, You Already Know alebo Here Comes The Night Time nepočula aspoň miliónkrát, tak ani raz. Najmä Afterlife je neskutočne silná pesnička, ktorá mi veľmi pomohla už mnohokrát.


Dog Is Dead // All Our Favourite Stories

Debutový album mojej najobľúbenejšej kapely Dog Is Dead (momentálne sa volajú D.I.D) pre mňa znamená mnoho. All Our Favourite Stories bola láska na prvé počutie, tento album v sebe nesie všetko, čo mám na hudbe rada. Nepovažujem ho za najlepší album všetkých čias, avšak pre mňa osobne je to snáď najdôležitejší album, ktorý poznám odpredu aj odzadu a za tie roky sa mi ani jedna zo skladieb neopočúvala. Moje najväčšie lásky sú River Jordan, Get Low, Talent Show a samozrejme Teenage Daughter.

Vampire Weekend // Contra

Vampire Weekend majú na konte viacero albumov a každý obsahuje veľa skvelých skladieb, ktoré zbožňujem, ale Contra je jednoducho Contra. Tento album je láska, má v sebe ukryté neskutočné vibrácie, ktoré ani nedokážem popísať slovami. Vždy pri počúvaní Contry cítim neskutočný pokoj, ale aj šibalstvo, chce sa mi tancovať i relaxovať zároveň a na platni táto nahrávka znie jednoducho úžasne. Moja top skladba z albumu je Diplomat's Son.

Hans Zimmer, James Newton Howard // The Dark Knight (soundtrack)

Viem, že niekomu môže prísť zvláštne, prečo sem zahŕňam soundtrack. Tento album však pre mňa znamená naozaj veľa a celkovo soundtracky sú podľa mňa skvelé veci na počúvanie. The Dark Knight soundtrack je však úplne iný. Ako už asi viete, Heath Ledger, ktorý tu stvárnil Jokera, je moja najobľúbenejšia bytosť vôbec a bolo to práve vzhliadnutie tohto filmu, ktoré mi otvorilo oči a začala som sa o Heatha zaujímať v takej veľkej miere. Film Temný rytier som videla už aspoň desaťkrát a boli obdobia, kedy som vedela naspamäť odrecitovať množstvo Heathových scén. No a tento soundtrack hral neustále v mojej detskej izbe, nech som robila čokoľvek. Je to síce temnejšia hudba, ale podľa mňa je to jedno z najgeniálnejších Zimmerových výtvorov. 

Peace // In Love

Kapela Peace tvorí obrovskú časť mojej minulosti. Keď tento album vyšiel, utekala som do Čiech, aby som si ho mohla kúpiť na CD-čku. Peace sú jednoducho láska, o ktorej stále verím, že ju niekedy uvidím hrať naživo. Ak je nejaký hudobný žáner, ktorý sa mi nikdy neprestane páčiť, tak je to presne indie rock v podaní kapely Peace. Ak ste to ešte nevedeli, tak aj môj vytetovaný peace znak na ľavom malíčku je inšpirovaný práve touto kapelou. Na nahrávke In Love sa nachádza množstvo skvelých piesní, ako napríklad Follow Baby, Wraith, Delicious alebo aj ich skladby z prvého EPčka, vďaka ktorému som sa do tejto kapely bezhlavo zamilovala.

La Sera // Sees The Light

Ak hľadáte perfektný porozchodový album, nech sa páči. Raz mi jeden môj follower na Twitteri odporučil albumy Sees The Light od La Sera a takisto aj The Pains Of Being Pure At Heart // Days of Abandon a The Radio Dept. // Clinging to a Scheme. Do dnešného dňa mu patrí obrovská vďaka, pretože všetky tieto albumy pre mňa znamenajú neskutočne veľa. Album od La Sera však vyčnieva z davu. Každá skladba je plná novej sily, odhodlania a pri počúvaní jej slov viete, že nie ste na všetko sami. Určite odporúčam vypočuť si tento nenápadný 10 pesničkový album, ohromí vás.

The Cure // Disintegration

Úprimne, Disintegration nie je môj najobľúbenejší album od The Cure. Ale ktorý to vlastne je? Dodnes neviem, pretože si jednoducho nedokážem vybrať. A to práve na The Cure milujem. Vďaka ich postupnému rozmanitému vývoju si v ich tvorbe nájde to svoje snáď každý. Ja sama som mala obdobia, kedy mi vyhovovali skôr ich temnejšie veci alebo som si tancovala na skladby z Kiss Me, Kiss Me, Kiss Me. The Cure sú moja najobľúbenejšia kapela všetkých čias a album Disintegration som vybrala preto, lebo asi najlepšie predstaví tvorbu tejto legendárnej kapely niekomu, kto ich ešte nepozná.


The Wombats // A Guide To Love, Loss And Desperation

Nechce sa mi veriť, že tento album bude mať v novembri už 11 rokov. The Wombats sú moja prvá kapela, ktorá mi otvorila dvere do sveta indie rocku, z ktorého sa už nikdy nechcem vrátiť späť. Dan, Murph a Tord boli pánmi všetkého môjho voľného času, poznala som všetky ich rozhovory, videá, skladby... A Guide To Love, Loss And Desperation je pre mňa veľmi dôležitý album, ktorý vždy budem uctievať.  


Grimes // Visions

Grimes má v mojom srdci špeciálne miesto pre mnoho dôvodov. Bohužiaľ, jej novšej tvorbe už akosi neviem prísť na chuť. Avšak jej počiatky, ako napríklad album Geidi Primes, mi budú vždy prinášať zimomriavky. V zozname som však uviedla album Visions, ako nahrávku, ktorá mi zmenila pohľad na svet. Je to preto, lebo práve vďaka tomuto albumu som sa do Grimes zaľúbila a postupne som spoznávala všetky jej predošlé šialene geniálne výtvory.


Team Me // To The Treetops

Ako bonusový jedenásty album uvediem mojich milovaných Nórov Team Me. Kapela už, bohužiaľ, niekoľko rokov neexistuje a ja som tomu ešte stále nedokázala plne uveriť. Team Me som videla naživo mnohokrát, bola to viac než obyčajná kapela, boli to priatelia, skvelé zážitky a nové kamarátstva, pretože aj ich fanúšikovia boli vždy úžasní ľudia. Team Me vďačím za veľa, nemohla som ich tu nespomenúť. Z ich debutu To The Treetops naživo vždy eargasmicky znela skladba Favourite Ghost.


Existuje naozaj množstvo albumov a kapiel, ktoré pre mňa znamenajú veľa, pretože mi v určitom období pomohli alebo ma jednoducho sprevádzali mojím životom a otvorili mi dvere do nového hudobného smeru. Aspoň takto na záver určite spomeniem Foals, Spector, The Maccabees, Band of Skulls, Deap Vally, Palma Violets alebo Drenge, ktorý vo mne vybudovali lásku k punkovejšej hudbe. Veľmi rada by som sa v budúcnosti venovala aj mojim ďalším hudobným láskam, ak vás takéto čítanie bude baviť.

A akú hudbu najradšej počúvate vy?

Komentáre